Uutiset

Hallituksen kokouksesta 2/2018 poimittua

  • 11.03.2018
  • Julkaisija : Jorma Lahti
  • Kommentit: 0

Hallitus piti vuoden toisen kokouksensa 22.2. klo 19:30 GoToMeeting etäkokouksena.

Kokoukseen osallistuivat: puheenjohtaja Jorma Lahti, sihteeri Päivi Iivonen ja jäsenet Tiina Heikkinen, Taru Kalkas, Tiina Alanko, Marjo Hautaviita, Katja Kuosmanen ja varajäsen Teija Lehtoranta. Poissa olivat varapuheenjohtaja Kirsi Auranen sekä varajäsen Elina Lämsä.

Puheenjohtaja avasi kokouksen ja esityslista hyväksyttiin.

Talous- ja työvaliokunnan asioissa esiteltiin tilinpäätös 2017 hallitukselle. Hallitus hyväksyi tilinpäätöksen asiakirjat ja tilinpäätösaineisto sekä allekirjoitettu tasekirja toimitetaan Taru Kalkkaan toimesta tilintarkastajalle.

Yhdistysasioissa todettiin kevätkokouksen valmistelujen etenevän odotetusti varsinaisen kokouspaikan sekä etäpisteiden osalta. EU:n uusi tietosuoja-asetus GDPR koskettaa myös yhdistyksiä. Hallitus päätti käynnistää toimenpiteet perustamalla työryhmän varmistamaan yhdistyksemme toiminnan uuden asetuksen mukaiseksi.

Jäsenasioissa todettiin kahdeksan (8) uutta jäsentä hyväksytyksi yhdistyksen jäseniksi. Jäsenlaskutusta läpikäydessä todettiin jäsenmaksulaskun määräaikaan maksamattomia olevan 223 kpl. Hallitus totesi näiden 223 jäsenmaksun määräaikaan maksamattoman jäsenen erotetuiksi yhdistyksestämme.

Saapuneita kirjeitä oli 1 kpl. Lähteneitä kirjeitä oli 2 kpl.

Jalostustoimikunnan asioissa todettiin vuosikirjavastaava Henna Suihkolle lisätyksi julkaisuoikeuksia julkaisujärjestelmään. Jatkossa Henna pääsee itse tallettamaan valmiiksi koostetut vuosikirjat SCY Intraan.

Colliesanomien ja lehtitoimikunnan asioissa todettiin 70v korjausliitteiden postittamisen käynnistys heti, kunhan osoitetiedot kaikkien kirjan hankkineiden osalta saadaan tietoon.

PK-toimikunnan asioissa käsiteltiin Palveluskoiraleiri Surkeenjärvellä 15.–17.6. toiminta-avustus anomus. Hyväksyttiin toiminta-avustus leiriä varten. Kaikki leirin rahaliikenne tulee kulkea toimikunnan rahastonhoitajan kautta. ABCD-ottelu pidetään 9.6. Ylöjärvellä yhteistyössä Pirkanmaan alaosaston kanssa, todettiin. Psykologi Emma Hietarinnan luento psyykkisestä valmentautumisesta kisoihin ja kisajännittämisestä 10.6. Ylöjärvellä, todettiin. PK-ringin Kauhajoen koulutuskerran tapahtumaselvitys, todettiin.

Agilitytoimikunnan asioissa todettiin Facebook ryhmä luoduksi toimikunnalle. Lisäksi Agilitytoimikuntaan rekrytoidaan jäseniä.

Rallytokotoimikunnan asioissa todettiin jäsenrekrytointien olevan käynnissä toimikuntaan. Rally-toko mestaruudet järjestää Saimaan alaosasto 20.10 Lappeenrannassa Lappeenrannan palveluskoirayhdistyksen kanssa, todettiin.

Luonnetoimikunnan asioissa todettiin C-BARQ luonnekyselyn käynnistyneen ja olevan avoinna 31.3. saakka. Kyselystä on uutinen kotisivulla ja Kenneliiton uutiskirjeessä. Kevätkokouspäivänä tullaan pitämään luento ja tulosten purku varsinaisessa kokouspisteessä.

Paimennustoimikunnan asioissa todettiin toimikunnan kokous 1/2018 pidetyksi 21.2.

Näyttelytoimikunnan asioissa käsiteltiin kasvattajien ja myös yksittäisten näyttelyharrastajien taholta esitettyä huolta liittyen rotujemme erikoisnäyttelyiden tuomarivalinnoista tulevaisuudessa. Ehdotuksena erikoisnäyttelyn näyttelytoimikunnan toimihenkilöiden ja tuomareiden hyväksyttämistä yhdistyksen hallituksella. Päätettiin, ettei hallitus hyväksy esitettyä ehdotusta, sillä se ei näe tätä tarpeellisena, koska tämä vaikeuttaisi näyttelytoimikuntien työskentelyä / erikoisnäyttelyiden järjestämistä.

Puheenjohtaja päätti kokouksen 22:36.