Uutiset

Hallituksen kokouksesta 4/2017 poimittua

  • 11.06.2017
  • Julkaisija : Jorma Lahti
  • Kuvaaja : KP
  • Kommentit: 0

SUOMEN COLLIEYHDISTYS - FINLANDS COLLIEFÖRENING ry

HALLITUKSEN KOKOUS 4/2017

Aika: 7.6.2017 kello 19:05
Paikka: Skype

LÄSNÄ:
Jorma Lahti, puheenjohtaja JL (saapui paikalle klo 21:15)
Päivi Iivonen, kokouksen sihteeri PI 
Tina Alanko TA 
Kirsi Auranen KA 
Tiina Heikkinen TH 
Merja Kettunen MK
Marjo Järventausta MJ PJ (Jorma pois kokouksen alusta)

POISSA:
Taru Kalkas TK

Kokous avattiin varapuheenjohtaja Marjo Järventaustan toimesta kello 19.05. Talous- ja työvaliokunnan asioissa käytiin läpi päivitetty toimintakertomus yleiskokouksen antamilla tarkennuksilla.

Yhdistysasioissa käsiteltiin ja hyväksyttiin päivitetty ansiomerkki anomuskaavake, jossa painotetaan jatkossa yhdistystyötä. Päivitetty lomake julkaistaan yhdistyksen Intraan. Toisena asiana todettiin sääntömuutosehdotuksen olevan kierroksella patentti- ja rekisterihallinnossa, tarkennuspyyntöjä saatu yhdistykselle etäkokouspisteiden osalta. Hallitus selvittää sääntömuutosta tältä osin tarkemmin.

Jäsenasioissa todettiin uusia jäseniä liittyneeksi yhdistykseen kaikkiaan 39.

Saapuneissa kirjeissä todettiin Koiramessut 2017 – Rotutorin varaaminen Voittaja viikonlopuksi Helsingin Messukeskuksesta. Puoltolausuntopyyntö Jenna Mansikalle koetoimitsijan peruskurssia varten, puolto on käsitelty yhdistyksen taholta. ABCD ottelun tulokset ovat saapuneet. Clingstone’s – kiertopalkinto sileäkarvaisille collieille kiertoon SCY pääerikoisnäyttelyihin, Molli Nyman. Evidensia Eläinlääkäripalvelut on aloittanut uuden kehittämisohjelman rotujärjestöjen ja kasvatustyön parissa ja tarjosivat ohjelmaan sopimuksellista osallistumista Collieyhdistykselle. Todettiin, ilmoitetaan kiinnostuksemme keskustella asian tiimoilta lisää sekä haluamme yhdistyksenä lisätietoa eri toimintamalleista.

Lähteneissä kirjeissä todettiin DNA-testien virallistamisen tarkennukset Kennelliiton DNA-työryhmälle.

WWW-työryhmän asioissa todettiin jäsenkortti toiminnallisuuden valmistuneen Intraan ja nyt on mahdollista jokaisen jäsenen tulostaa itselleen jäsenkortti PDF-tiedostona. Urosilmoituksiin on lisätty vapaakirjoituskenttä uroksen muille mahdollisille omistajille. Saatu tarjous Koodiviidakko Oy:ltä Postiviidakko – jäsenkirje toiminnallisuudesta. Hallitus ei kokenut jäsenkirjettä tarpeelliseksi.

Alaosastojen asioissa käytiin läpi järjestelyjä koskien CollieExpoa Lautsiassa 18.–19.11.2017. Tapahtuman yhteydessä pidetään myös syysvuosikokous. Mainos tapahtumasta on laadittu ja toimitettu julkaistavaksi Colliesanomien numeroon 2/2017. Todettiin.

PK-toimikunnan asioissa käsiteltiin ja todettiin kaksi PK-ringin tapahtumaselvitystä: 4.-5.3.2017 Lempäälä sekä 8.-9.4.2017 Lahti. Toisena asiana käytiin läpi toimikunnan kokouspöytäkirja. Hallitus päätti linjata kanttiinitulojen jaosta esiin noussutta epäselvyyttä. Hallituksen sihteeri toimittaa hallituksen linjauksen tiedoksi asianosaisille. Kolmantena asiana oli esillä 750 eur toiminta-avustus PK-leiriä varten. Hallitus hyväksyi toiminta-avustusanomuksen.

Toko-toimikunnan asioissa käsiteltiin ja todettiin myös kaks tapahtumaselvitystä: 21.4.2017 Rally-tokokoe, tulos +103 Eur ja 19.–21.5.2017 Tokoleiri, tulos +29 Eur.

Agilitytoimikunnan asioissa käsiteltiin SAGIN vuosikokous + esittelyehdotus Agility-sääntömuutoksista CollieExpoon (MJ). Toisena asiana käsiteltiin valioitumisten tiedottaminen yhdistyksessä. Päätettiin tiedottaa jäsenistölle, että he voivat itse ottaa yhteyttä koiransa valioitumisesta, suoraan lajitoimikuntaan, jotta yhdistys voi tehdä uutisen valioitumisesta kotisivuille ja facebookkiin. Kolmantena asiana päätettiin hyppyvalion pinssin väri. Päätettiin valita hyppyvalionarvon väriksi violetti.

Rallytokotoimikunnan asioissa todettiin, että Rallytokotoimikunta hoitaa uutisen uudesta Rally-tokovaliosta kotisivuille ja Facebookkiin. Toisena asiana todettiin, että Rallytokon SM -kisat pidetään 19.8.2017 Seinäjoella ja toimikunta hoitaa joukkueen kasaamisen.

Paimennustoimikunnan asioissa todettiin 15.–16.5.2017 FCI kokeet pidetyiksi ja toimikunnan taloudellinen tilanne tällä hetkellä +356 eur positiivinen. Toisena asiana todettiin, että Somerolla 10.9.2017 pidettävien paimennuksen rotumestaruuskokeiden valmistelut ovat meneillään.

Tulostoimikunnan asioissa saatettiin hallitukselle tieto, että toimikunnan sisäisiä vastuita jaettu uudelleen. Toisena asiana todettiin jatkossa julkaistavat tulokset: Toko: ykköstulokset, Rally-tokon hyväksytyt tulokset (väh. 70 p.), BH-kokeen hyväksytyt, Palveluskoirakokeen koulutustunnukset, Agilityn nollat, Valjakkohiihdosta kaikki tulokset, Koiratanssista kunniamaininnan saaneet tulokset, Paimennuksessa paimennustaipumustesteistä hyväksytyt eli PAIM-T 1, esikokeesta väh. 60 pistettä, paimennuskokeista tulokset vähintään 70% maksimipisteistä: 1. luokka 52,5 p., 2. luokka 70 p., 3. luokka 105 p.

Ulkomuototuomaritoimikunnan asioissa todettiin arvostelukoe pidetyksi 30.5. Sipoossa. Tilaisuudessa valmistui uusia Collieiden ulkomuototuomareita molemmille karvanlaaduille seuraavasti: Tiina Taulos, Jetta Tschokkinen, Kristiina Niemelä ja Kirsi Tevalin. Todettiin myös, että seuraava erikoiskoulutus on suunnitelmissa syksylle ja arvostelukoe ensi vuodelle.

Muissa asioissa todettiin Amanda Mäkysen opinnäytetyön valmistuneeksi. Hallitus tiedottaa jäsenistöä pikimmiten opinnäytetyöstä Facebookin ja kotisivujen kautta. Kiitokset Amandalle ja onnittelut!

Hallituksen seuraavat kokoukset: 5/2017 Hallituksen Skype -kokous 15.8.2017 klo 19:00, 6/2017 Hallituksen Skype -kokous 12.9.2017 klo 19:00.

Varapuheenjohtaja Marjo Järventausta päätti kokouksen klo 21:50.

Kuvaaja: KP