Uutiset

Hallituksen kokouksesta 7/2018 poimittua

  • 18.09.2018
  • Julkaisija : Jorma Lahti
  • Kommentit: 0

SUOMEN COLLIEYHDISTYS - FINLANDS COLLIEFÖRENING ry

Hallitus kokoontui 26.8.2018 klo 10.00 Pirkanhoviin. Läsnä kokouksessa olivat puheenjohtaja Jorma Lahti, varapuheenjohtaja Kirsi Auranen, sihteeri Päivi Iivonen (saapui klo 10:50 GoToMeeting), jäsenet Tiina Heikkinen, Taru Kalkas, Marjo Hautaviita (kokouksen sihteeri), Katja Kuosmanen ja Tiina Alanko (saapui klo 14:10 GoToMeeting). Poissa olivat varajäsenet Elina Lämsä ja Teija Lehtoranta.

Puheenjohtaja avasi kokouksen klo 10:22. Todettiin, että kokous on päätösvaltainen ja hyväksyttiin esityslista. Edellisen kokouksen 6/2018 pöytäkirja käytiin läpi ja hyväksyttiin. Yhdyshenkilöt tiedottavat omia toimikuntiaan kokouksessa tehdyistä päätöksistä.

Talous- ja työvaliokunnanasioissa päätettiin muistuttaa vuoden 2019 budjetin laatimisen alkamisesta alaosastoja ja toimikuntia. Toisena asiana päätettiin lisätä vuosikokouksen etäpisteiden ehdokkuuuskäsittely alaosastojen vuosikelloon. Kolmantena asiana todettiin Pohjanmaan alaosaston nettipankkitoimintojen siirtämisen aloittaminen pilottina pääyhdistyksen alle. MH laatii tarvittavat pöytäkirjanotteet Kurun Osuuspankkiin.

Yhdistysasioissa todettiin GDPR sopimuksen saapuneen Koodiviidakko Oy:ltä. Todettiin Marjo Hautaviidan osallistumisen ICS -konferenssiin Amsterdamissa 8-12.8.2018 peruuntuneeksi vähäisen osallistujamäärän vuoksi ja ICS Hallituksen kokouksen mahdollisen siirtymisen maaliskuulle 2019 Cruftsin yhteyteen. Yhdistyksen syysvuosikokous pidetään sunnuntaina 4.11.2018 Pirkkalan ABC:lla klo 12.00, etäpisteet ovat Oulussa ja Joensuussa. Kokouksen sähköinen materiaali talletetaan jäsenistölle intraan muutamaa viikkoa ennen kokousta. Jalostustoimikunna jalostuspäivä pidettään samassa yhteydessä kokouksen jälkeen. Vuoden 2019 sponsorisopimus ja yhteistyökumppani vielä auki. Hallitus toivoo jatkoa nykyisen Eukanuban (Tree of Pets Oy) kanssa. Rotujärjestöjen järjestöpäivään 22.9. päätettiin ilmoittaa hallituksesta Tiina Heikkinen, tiediustellaan myös jalostustoimikunnasta halukkaita. Kevätvuosikokous 2019 päivämääräksi päätettiin lauantai 27.4.2019. Paikka päätetään 4.11. syysvuosikokouksessa.

Jäsenasioissa todettiin 12 uutta jäsentä hyväksytyksi yhdistyksen jäseniksi. Toisena asiana käsiteltiin jäsenhankintakampanjan käynnistämistä. Päätettiin laatia aiheeseen liittyen hallituksen lisäys jäsenmaksuesitykseen syysvuosikokoukselle. Alaosastoja kannustetaan järjestämään tapahtumia, joihin jäsenillä on ilmainen/ alennettu osallistumismaksu. Rotuesitettä ja vanhoja colliesanomia on mahdollista saada jaettavaksi alaosastojen tapahtumiin.

Saapuneita kirjeitä oli kaikkiaan kolme, ei lähteneitä kirjeitä.

Jalostustoimikunnan asioissa käsiteltiin uutta terveystietokantaa. Hallitus katsoo, että tarjottu ratkaisu on liian kallis (yli 2500 €/ vuosi plus perustamiskustannukset, tarkoittaisi n.2 € korotusta jäsenmaksuun). Lisäksi tässä vaiheessa jäsenmäärän pienennyttyä suuria investointeja tehdään tarkasti harkiten. Kartoitetaan täten muita vaihtoehtoja ja selvitetään Koiranetin tilannetta, onko sinne tulossa mahdollisuus liittää rotuyhdistyksen omia merkintöjä. Jalostustoimikunnan ja hallituksen yhteispalaveri pyritään järjestämään seuraavan hallituksen kokouksen yhteydessä.

Lehtitoimikunnan asioissa käsiteltiin rotuesitettä, joka valmistuu elokuun erikoisnäyttelyyn jaettavaksi. Ilmaisjakelulistoista tehtiin seuraava päätös: Tiedustellaan jatkossa uusilta rodun arvosteluoikeudet saaneilta tuomareilta, haluavatko lehden. Poistetaan jakelulistalta arvosteluoikeudet luovuttaneet ja jo edesmenneet ulkomuototuomarit. Colliesanomien jakelu virallisille silmäpeilaajille lakkautetaan. Silmälausuntoja ei enää julkaista lehdessä, joten ei ole syytä jakaa lehteä peilaajille.

WWW-työryhmän asioissa todettiin SCY Foorumin alasajamisen 31.10.2018 etenevän suunnitellun aikataulun mukaisesti. Kotisivulla on julkaistu uutinen aiheesta. Keskeneräisistä intran kehitysasioista todettiin järjestettävän yhteispalaveri toimittajan Koodiviidakon kanssa. Päätettiin lisäksi tuottaa ohjeita kotisivujen ylläpitämisestä julkaisujärjestelmän avulla. Luodaan ensimmäiseksi ohjeet miten luon uutisen/ tapahtuman scy-kotisivulle. Toisena uudistuksena päätettiin luoda kotisivulle ”Tärkeät tapahtumat” tapahtumauutinen, johon voidaan lisätä jatkossa tiedottajien toimesta kaikki rotumestaruudet ym. tärkeät yhdistyksen päivämäärät (vuosikokoukset jne). Tapahtumauutista päivitettäessä on muistettava tuorentaa  julkaisupäivämäärä, jotta päivitetty uutinen pysyy tapahtumauutisissa ensimmäisten joukossa.

Alaosastojen asioissa todettiin valtakunnallista Colliepäivää vietettävän 15.9.2018 läpi Suomen. Birgit Halkio on järjestänyt Colliepäivälle oman paidan #parasrotuikinä ja hoitaa paitatilausta suoraan alaosastojen kanssa. Lisäksi todettiin, että SCY Alaosastot (pj+sihteerit) Facebook-ryhmässä julkaisun (Heli Kaikkonen), johon voi kirjata kirjataan ensi vuoden mestiksiä sitä mukaan kun päivämäärät vahvistuvat.

PK-toimikunnan asioissa käytiin läpi Palveluskoiraleirin Surkeejärvellä ja Nastolan pk-ringin tapahtumaselvitykset. Seuraava rinkikerta 22.-23.9, Jämillä (jälkiviikonloppu), todettiin. Pk-rotumestaruuksien Mestareiden mestari oli tänä vuonna Kiiruskan Afternoon Marvel & Tuuli Koski. Onnittelut mestareille! Collieiden FH-rotumestaruudet järjestetään 16.9.2018 Aktiivicollieiden toimesta, todettiin.

Toko-toimikunnan asioissa todettiin Tokon rotumestaruudet 11.8. Kotkassa. Tokomestari 2018: Saruskan Innovation ja Heini Seppä EVL 218 pistettä, 3. tulos. Joukkuemestaruus 2018: 1. Keski-Suomen ao (Acting Pocoyo ohj. Tiina Paananen AVO 223,5 pistettä 3. tulos), 2. Päijät-Hämeen ao (Saruskan Innovation ja Heini Seppä EVL 218 pistettä, 3. tulos) ja 3. Kymen ao (Fatikon Triton ohj. Joni Puranen Kymen ao ALO 180 pistettä 1. tulos KP). Lisäksi kilpaili: Saimaan ao (Cinnaberry's Calvin K ohj. Katja Kaipainen ALO, 158,5 pistettä 2. tulos). Onnea voittajille! Toisena asiana todettiin Tokon SM-kisat 18.-19.8. Oulussa. SCY:n joukkueen sija 29. (Joukkueita 31, joista 29 sai tuloksen). Kolmantena asiana todettiin Toko-toimikunnan uudeksi jäseneksi Kirsi Auranen.

Agilitytoimikunnan asioissa todettiin toimikuntaan haettavan jäseniä 2-lehdessä. Päätettiin koota alaosastojen agilityvastaavat ja vanhat agilitytoimikunnan jäsenet yhteisen FB-ryhmän alle, nykyisten kahden sijaan. Päivitetään toimihenkilöt ja toimiohje. Pyritään luomaan organisaatio/ ryhmä, jossa ovat mukana toimikuntalaiset ja alaosastojen yhdyshenkilöt. Agilitymestikset pidettiin Lappeenrannassa 1.5.2018.

Rallytokotoimikunnan asioissa todettiin SM-joukkue kootuksi, kilpailut pidetään 1.9.2018. Taso oli kova ja molemmat MES-koirakot karsiutuivat kilpailusta. SM-joukkueeseen kuuluvat: VOI: Tanja Hyvärinen & Koiruuksien Loisto Fiilis (sk collie), AVO: Anni Rask & Koiruuksien Pimu On Peto (sk collie), ALO: Evie Rekola & Maple Yard End Of Limits (pk collie) ja ALO: Evie Rekola & Maple Yard Liam (pk collie). Toisena asiana todettiin Saimaan ao järjestävän rotumestaruudet 20.10.2018 Lappeenrannassa.

Luonnetoimikunnan asioissa todettiin, että C-BARQ-kyselyn tulosten avaamisluentoa ei ole syysvuosikokouksen yhteydessä. Pyritään sijoittamaan luento kevätvuosikokouksen yhteyteen 27.4.2019.

Paimennustoimikunnan asioissa todettiin rotumestaruuskilpailut pidettäväksi 2.9.2018 Somerolla Woollandian lammastilalla. Toimikunnan oma pankkitili on avattu pääyhdistyksen alle ja se otetaan käyttöön vuoden 2019 alusta.

Näyttelytoimikunnan asioissa todettiin 2019 erikoisnäyttely pidettäväksi 4.8.2019 Kuopiossa, Rauhalahden leirintäalueella. Todettiin että erikoisnäyttelyt vuodelle 2020 on vielä anomatta, yhdyshenkilö on yhteydessä järjestysvuorossa oleviin alaosastoihin.

Tulostoimikunnan asioissa todettiin Anni Helminen ja Mira Mäkynen liittyneeksi hallituksen hyväksynnällä Tulostoimikunnan varajäseniksi. Tulostoimikuntaan haetaan lisää jäseniä CS 3-numerossa. Toimikunta on valmistelemassa sääntöehdotuksen vuoden 2019 colliekilpailuihin ja aloittaa eri lajien rotumestaruussääntöjen yhtenäistämisen. Sääntöehdotukset tullaan hyväksyttämään hallituksella ja julkaistaan CS 4/2018 lehdessä.

Ständitoimikunnan asioissa todettiin Rotutoripaikka varatuksi Messariin, Helsinki 15. – 16.12.2018. Halukkaat talkoolaiset voivat ilmoittautua Kirsi Auraselle.

Seuraavat kokoukset: TT:n budjettikokous ti 9.10.2018 (GoToMeeting), hallitus 8/ 2018 ti 23.10. klo 19.00 (GoToMeeting), Jalostustoimikunnan ja hallituksen yhteispalaveri (päivä avoin), Jalostuksen ohjauksen alla olevien toimikuntien yhteyshenkilöiden ja jalostuksen ohjaus toimikuntien puheenjohtajien yhteispalaveri (päivä avoin).

Puheenjohtaja päätti kokouksen klo. 16:53.