Uutiset

Hallituksen kokouksesta 8/2018 poimittua

  • 05.11.2018
  • Julkaisija : Jorma Lahti
  • Kommentit: 0

Hallitus kokoontui 23.10. kello 19.00 GoToMeeting kokoukseen. Läsnä olivat puheenjohtaja Jorma Lahti, varapuheenjohtaja Kirsi Auranen, sihteeri Päivi Iivonen ja jäsenet Tiina Heikkinen, Taru Kalkas, Marjo Hautaviita, Katja Kuosmanen ja Tiina Alanko. Poissa olivat varajäsenet Elina Lämsä ja Teija Lehtoranta.

Puheenjohtaja avasi kokouksen ajassa klo 19.11. ja kokous todettiin päätösvaltaiseksi.

Talous- ja työvaliokunnan asioissa käytiin toimikunnan laatima vuoden 2019 budjettiesitys, jäsenmaksuesitys ja toimintasuunnitelma läpi ja ne hyväksyttiin. Toisena asiana päätettiin, että Pohjanmaan alaosasto voi siirtää pankkitilinsä pääyhdistyksen verkkopankkiin. Laaditaan päätöksestä pöytäkirjanote pankkia varten.

Yhdistysasioissa käsiteltiin hallituksen sihteerin 24.9.2018 päivätty eroilmoitus vastuutehtävistä. Päätettiin myöntää Päivi Iivoselle ero ständitoimikunnan jäsenyydestä 24.9. alkaen. Päivi jatkaa TT:n jäsenenä ja sihteerinä vuoden loppuun. Esityslistat ja pöytäkirjat hoitaa loppuvuoden ajan hallitus. Päivi hoitaa edelleen juoksevat sihteeriasiat. Toisena asiana todettiin Jalostuksen ohjaus F-2-F – palaveri 27.10.2018 klo 10 – 16, ABC Heinola. Osallistujat/edustajat: jalostustmk, luonnetmk, tulostmk, ulkomuotottuomaritmk, vuosikirjavastaava, ja hallituksen yhdyshenkilöt. Toivotaan runsasta osanottoa. Kolmantena asiana käsiteltiin syysvuosikokous 4.11.2018, Pirkkalan ABC klo 12.00. Etäpisteet Oulu & Joensuu. Sähköiset materiaalit julkaistaan ennakkoon intraan. Tulostetaan jokaiselle kokouspaikalle muutamia paperiversioita. Jalostustoimikunnan järjestämä jalostuspäivä samassa yhteydessä kokouksen jälkeen. Neljäntenä asiana todettiin HSKP Innovaatioristeily 2018 koulutustapahtumassa puheenjohtaja Jorma Lahden pitämän luennon ”Nykytekniikka aktivoi jäsenistöä osallistumaan yleiskokouksiin” saaneen hyvän vastaanoton kuulijakunnassa ja kannustavan muitakin yhdistyksiä ottamaan etäkokousmahdollisuuden käyttöönsä.

Jäsenasioissa päätettiin tilata Koodiviidakolta Paytrail maksutapamoduli yhdistyksen käyttöön, helpottamaan sekä nopeuttamaan jäseneksi liittymis- ja hyväksymisprosessia. Jatkossa uudelle jäsenelle tarjoutuu rekisteröitymisen yhteydessä mahdollisuus jäsenmaksun maksamiseen, samoin kuin olemassa olevalle jäsenelle Intrassa käyttäjän Omissa tiedoissa. Lisäksi solmitaan Paytrail sopimus yhdistykselle. Toisena asiana todettiin jalostusurosilmoituksen yhteydessä oleva luonnetestitaulukko päivitetyksi vastaamaan nykytilaa. Kolmantena asiana todettiin Koodiviidakon näyttäneen vihreää valoa, että mahdollinen uusi jalostustietokanta voidaan sijoittaa yhdistyksen www-sivujen, julkaisujärjestelmän ja intran yhteyteen. Uusia jäseniä todettiin hyväksytyksi hallituksen FB seinällä yhteensä 25. Alaosastoja kannustetaan järjestämään tapahtumia, joihin jäsenillä on ilmainen/ alennettu osallistumismaksu. Rotuesitteitä ja vanhoja colliesanomia annetaan jakoon alaosastojen tapahtumiin.

Jalostustoimikunnan asioissa todettiin pöytäkirja 2/2018 saapuneeksi. Toisena asiana käsiteltiin toimikunnan ehdotus toimikunnan kokoonpanoksi vuodelle 2019. Erovuorossa ovat Johanna Ruottinen, Anne Gröhn ja Anu Kunnari. Toimikunta ehdottaa hallitukselle, että toimikunta jatkaa nykyisellä kokoonpanolla, siten että puheenjohtajan roolin ottaa Päivi Kaski. Hallitus hyväksyi ehdotuksen ja kokoonpanon.

Lehtitoimikunnan asioissa todettiin, että Päivi Kaski ei jatka Colliesanomien taittamista enää vuonna 2019, joten haetaan uutta taittajaa CS4/ 2018 numerossa ja Rotulehdet -ryhmässä. Todettiin, että Colliekalenteri 2019 tilattavissa ennakkoon. Tilataan myyntiin Messarin ständille ja lahjaksi yhteistyökumppaneille 40 kappaletta. Ennakkotilausten nouto Messarista, muutoin postikulut 5 €.

WWW-työryhmän asioissa todettiin SCY Foorumin alasajo 31.10.2018. Uutinen kotisivulla
https://www.scy.fi/scy/ajankohtaista/uutiset/collieyhdistyksen-foorumi-lakkautetaan.html

Alaosastojen asioissa todettiin Colliepäivä 15.9.2018 onnistuneen ja saaneen hyvin julkisuutta eri medioissa. Alaosastojen alustavat talousarviot ja toimintasuunnitelmat vuodelle 2019 todettiin saapuneiksi aikataulun mukaisesti. Kiitokset kaikille.

PK-toimikunnan asioissa todettiin seuraavaa. Collieiden FH-rotumestaruudet ratkottiin 6.9.2018 Aktiivicollieiden järjestämänä. Tuomarina toimi Outi Hermiö. FH-Mestariksi jäljesti "Ukko" Zinkos Spy saaden 76 pistettä ja FH1 koulutustunnuksen. Jämillä ringin koulutus 23.-24.9.2018. Toimikunnan taloudellinen tilanne, omalla tilillä saldoa 162,99 € ja käteiskassa 92,70 €. Ensi vuodeksi suunnitteilla rinki, leiri ja luento.

Tokotoimikunnan asioissa todettiin toimikunnan uudet jäsenet Hanna-Sisko Onnela ja Vilma Sjölund. Suunnitteilla Tokoleiri 2019 ensi kesälle. Alustavasti paikkana Inkoo ja kouluttajana Minna Uurainen. 

Agilitytoimikunnan asioissa todettiin ensimmäinen kokous pidetyksi ja hyväksyttiin toimikunnan uusi kokoonpano: puheenjohtaja Sari Larmu (2018), varapuheenjohtaja Henna McIntosh (2018-2019), sihteeri Sari Nyberg (2018-2019), jäsen Elina Haapanen (2018), jäsen Iiona Karjalainen (2018-2019), jäsen Sanna Piironen (2018-2020) jäsen Juha Väisänen (2018-2020), yhdyshenkilö SCY:n hallitukseen Marjo Hautaviita. Päätettiin luoda agilitytoimikunnalle sähköpostiosoite: agilitytoimikunta@collieyhdistys.fi, joka edelleenohjataan kaikille toimikunnan jäsenille. Agilitytoimikunnan toimiohje on työnalla. Agilitymestikset 2018 pidettiin Lappeenrannassa 1.5.2018. Tulokset:

1-luokan mestaruus: 1. silcol Dandy, Tender Wind's Dainty Diva, Nina Suominen, 2. pitcol Aatu, Pandarellan Kohinoor, Jenni Keskimäki. 2-luokan mestaruus: 1. pitcol Muru, Amorwood's Joy N'sweetheart, Rea Ylitalo, 2. pitcol Nuppu, Amorwood's Joy N'darling, Rea Ylitalo. 3-luokka ja colliemestaruus: 1. pitcol Kössi, Maple Yard Jumping Jack High, Päivi Suomi SCY Colliemestari 2018, 2. pitcol Rambo, Say Wuf No Can Do, Jenni Keskimäki, 3. pitcol Yrsa-Ulpukka, Maple Yard Oops-A-Daisy, Anni Joronen. Joukkuekilpailu: Turun alaosasto:Jenni Keskimäki & Aatu, Pandarellan Kohinoor, Jenni Keskimäki & Rambo, Say Wuf No Can Do, Niina Manninen & Zorya, Allegory Rowena, Niina Manninen & Tesni, Koiruuksien Nelli Karamelli. Ei muita yhteistuloksia. Agilitymestaruudet 2019 ratkotaan 15.6.2019 Kouvolassa, Kymen ao järjestää. Todettiin.

Rallytokotoimikunnan asiaoissa todettiin, että SCY:n joukkue ei saanut tulosta SM-kisojen joukkuekisassa 1.9.2018. Saimaan ao järjesti rotumestaruudet 20.10.2018 Lappeenrannassa, tuomarina Kirsi Petäjä, 12 collieita osallistui. Tulokset:

MES: 1. ja rotumestari Timonan Xotic Zorro & Kaarina Pesonen 92 p, luokkavoitto ja tuomarin palkinto, 2. Merry Moonray's Like a Dream & Tiina Alanko 89 p., luokkakakkonen, 3. Merry Moonray's Dreamcatcher & Tiina Alanko 87 p., luokan kolmas. Tuloksen sai myös Secret Affair's Unchain My Heart & Terhi Salonen, 78p.
VOI: 1. Diamondfox Monsieur Cascade 84 p ja luokkavoitto.
AVO: 1.Downmoore Without Remorse & Kaarina Pesonen 96p., RTK 2 ja luokkavoitto, 2. Cinnaberry's Vermonster & Satu Tolonen 88p., RTK2.
ALO: 1. Zinnia's I Will Always Love You & Emma Kimari 89 p, RTK1. 2. Thunderclap Hallo Kitty & Outi Liukko-Lappalainen 79 p. RTK1. Joukkuemestaruuskultaa Saimaan ao 185,8 p.: Cinnaberry's Vermonster & Satu Tolonen, Zinnia's I Will Always Love You & Emma Kimari ja Black Gary Nightwish & Tiina Heikkinen.
Joukkuemestaruushopea Päijät-Hämeen ao 167,9p.: Secret Affair's Unchain My Heart & Terhi Salonen, Diamondfox Monsieur Cascade & Tuula Juvonen, Thunderclap Hallo Kitty & Outi Liukko-Lappalainen, Silimen Tähdenlento & Terhi Salonen ja Woolmill's I Am Highland Hexham & Outi Liukko-Lappalainen.
Joukkuepronssi Helsingin ao 101.4 p.: Merry Moonray's Like a Dream & Merry Moonray's Dreamcatcher, molempien ohjaaja Tiina Alanko.

Luonnetoimikunnan asioissa todettiin Luonnetoimikunnan kokouspöytäkirjat 1-3 saapuneiksi. Toisena asiana todettiin, että 3.3.2019 tullaan pitämään kaksi luentoa Tapainlinnan koulun auditoriossa, Hyvinkäällä. Luennoitsijana Katriina Tiira: Koiran käyttäytyminen ja persoonallisuus sekä pelot, ääniarkuus ja eroahdistus & Koiran käyttäytymisen kehittyminen. Tilavuokra 140,-. Kolmantena asiana todettiin Pia Veikkolaisen osallistumien jalostusneuvojien peruskurssille 3.11, luonneaiheiden takia. 

Paimennustoimikunnan asioissa todettiin rotumestaruuskilpailut pidetyksi 2.9.2018 Somerolla, Woollandian lammastilalla. Tapahtumauutinen löytyy SCY:n kotisivulta, tapahtuma oli taloudellisesti voitollinen. Kaikkiaan kokeessa starttasi 15 koirakkoa, joista sileäkarvaisia collieita oli yksi ja pitkäkarvaisia seitsemän. Tuomarina toimi Eija Kansanaho-Palonen. Rotumestaruus jaettiin PAIM-3 luokassa kisanneelle parhaan tuloksen tehneelle collielle. Rotumestariksi paimensivat tänä vuonna Päivi Suomi ja cpku Maple Yard Jumping Jack High "Kössi" erinomaisella tuloksella. Onnittelut mestareille! Tulokset:

Luokka Nimi Ohjaaja ja Koiran virallinen nimi Rotu Sex Pisteet Tulos Lisätiedot
Paim-3 Myy Tuula Andersson & Mystery van de Vaardekenshoeve bpk n 110/150 EH PAIM3
Paim-3 Kössi Päivi Suomi & Maple Yard Jumping Jack High cpk u 136/150 ERI PAIM3 RM1
Paim-3 Micky Johanna Kuusi & Suvituikun King-Bear cpk u 123/150 ERI PAIM3 RM2
Paim-3 Coco Jorma Lahti & Millake's Duane Niamh cpk n 111/150 EH PAIM3 RM3
Paim-2 Dingo Taija Hyvönen & Waggawagga csk u 79/100 EH PAIM2
Paim-2 Ruu Tuula Andersson & Siniketun Tähtisafiiri cpk n 82/100 ERI PAIM2
Paim-2 Ipa Nina Palmu & No-How Follow Me bpk n 72/100 EH PAIM2
Paim-2 Säde Eija Granfelt & Carnoustie´s Sparkling Joy cpk n - - Keskeytettiin
Paim-1 Tiltu Satu Viljakainen & Tuhkavuorten Noitaneito lpk n 69/75 ERI PAIM1
Paim-1 Jekku Hannele Vänskä & Attic Angel's Mahogany Marlin apk u 51/75 H -
Paim-1 April Heli Kaikkonen & Maple Yard Quick-Step cpk n 53/75 EH PAIM1
Paim-E Maaru Shanti Karinen & Origine II's My Kind Of Trouble apk n 90/100 ERI PAIME
Paim-E Zida Ritva Salmi & Casyka's Ysis bpk n - - Keskeytettiin
Paim-E Vekki Melissa Markki & Ardiente Don Perro apk u 77/100 H PAIME
Paim-E Diva Eija Granfelt & Kristallisäde Queen Crystal Beam cpk n 78/100 H PAIME
 

Hyväksyttiin toimikunnan kokoonpano vuodelle 2019: Nina Palmu puheenjohtaja (2019), Johanna Nikolov sihteeri (2018-2020), Karita Järvi jäsen + tapahtumavastaava (2017–2019), Jorma Lahti jäsen + rahastonhoitaja (2017–2019), Kati Kangasniemi jäsen (2019–2021), Johanna Kuusi (2019–2021), Anna-Leena Laakso varajäsen (2019) ja Sanni Helppolainen varajäsen (2019). Kolmantena asiana todettiin toimikunnan kanta paimennusliiton perustamisesta: ”Paimennustoimikunnan mielipide paimennusliiton perustamiseen on se, että paimennusharrastajia ja paimennuspaikkoja on toistaiseksi vielä liian vähän. Liiton perustamiselle ei ole tarvetta.”.

Näyttelytoimikunnan asioissa todettiin; Erikoisnäyttely 4.8.2019 Kuopiossa, Rauhalahden leirintäalueella. Pääerikoisnäyttely 2020 anottu, Hel ao. Hirvisuon palkinto kennel Timonan 182 p. Tiina Heikkinen on laatinut collieiden erikoisnäyttelyohjeistuksen, talletetaan Intraan. SCY Helao, erikoisnäyttelyavustus 8.9.2018 pääerikoisnäyttelyn järjestämiskuluihin. Anomus on käsitelty hallituksen ylimääräisessä sähköposti kokouksessa 7B/2018 ajalla 24.-27.9.2018. Kaikki vastaukset oli saatu 24.9.2018 klo 22.07 mennessä, joten kokous päätettiin tuolloin. Kokous totesi edellytysten täyttyvän ja teki päätöksen myöntää 500 euron avustuksen, joka maksetaan rahastonhoitaja Anneli Kuisman toimesta SCY Helsingin alaosaston tilille. Rahastonhoitajalle on toimitettu kokouksen 7b/2018 päätöksestä pöytäkirjanote 24.9.2018.

Tulostoimikunnan asioissa käsiteltiin toimikunnan uusi sääntöehdotus vuoden 2019 colliekilpailuihin. Ehdotus ollut kierroksella eri toimikunnissa. Päätettiin käsitellä toimikuntien huomiot ja koota hallituksen muutosehdotukset käsiteltäväksi tulostoimikunnalle. Muutosten jälkeen säännöt julkaistaan CS 4/2018. Toisena asiana todettiin toimikunnalla olevan työn alla olleet eri lajien rotumestaruussääntöjen yhtenäistäminen. Käytiin läpin tulostoimikunnan ehdotukset vuoden 2019 rotumestaruussäännöiksi + toimikuntien ja hallituksen huomiot ja lisäykset. Päätettiin toimittaa toimikuntien ja hallituksen kootut kommentit tulostoimikunnan pj Kirsi Leppälammille. Lopulliset säännöt päätettiin tuoda vielä tarkistettavaksi hallitukselle nopealla reagoinnilla ennen julkaisua lehdessä.

Ulkomuototuomaritoimikunnan asioissa todettiin uudet collieiden arvosteluoikeudet saaneet tuomarit: Hannele Jokisilta, Anita Al-Bachy ja Satu Ylä-Mononen.

Ständitoimikunnan asioissa todettiin Rotutoripaikka varatuksi Messariin, Helsinki 15. – 16.12.2018. Talkoolaisia kaivataan rotutorille. Ilmoittautumiset Kirsi Auraselle. Ständille tulee myyntituotteita.

Seuraava hallituksen kokous pidetään 4.12.2018 GoToMeeting kokouksena klo 19.00.

Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 23.56