Uutiset

Hallituksen kokouksesta 9/2018 poimittua

 • 27.12.2018
 • Julkaisija : Jorma Lahti
 • Kommentit: 0

Hallitus kokoontui 4.12. klo 19.00 GoToMeeting kokoukseen. Läsnä kokouksessa olivat: puheenjohtaja Jorma Lahti, varapuheenjohtaja Kirsi Auranen, sihteeri Päivi Iivonen ja jäsenet Tiina Heikkinen, Taru Kalkas, Marjo Hautaviita, Katja Kuosmanen sekä varajäsen Elina Lämsä. Poissa olivat varajäsen Teija Lehtoranta ja jäsen Tiina Alanko.

Puheenjohtaja avasi kokouksen klo 19.07 ja kokous todettiin päätösvaltaiseksi. Esityslista hyväksyttiin sekä edellisen kokouksen 8/2018 pöytäkirja hyväksyttiin.

Talous- ja työvaliokunnan asioissa käytiin läpi ja todettiin yhdistyksen tilit ja maksetut laskut syys-marraskuun ajalta. Todettiin Paytrail jäsenmaksatussopimus tehdyksi yhdistykselle ja astuvaksi voimaan 1.1.2019 alkaen. Koodiviidakko (jatkossa Liana Technologies) tekee tarvittavat muutokset muutokset kotisivulle ja intran jäsenmaksu- ja liittymisprosessiin. Todettiin GoToMeeting lisenssisopimus jatketuksi, mutta kevyemmällä Starter tuotteella.

Yhdistysasioissa todettiin sponsorisopimuksen vuodelle 2019 olevan vielä auki. Eukanuba ei ollut halukas jatkamaan sponsorointia. Päätettiin jatkaa keskusteluja Royal Caninin ja Hussen kanssa. Todettiin rotuesite valmistuneeksi ja päätettiin, että sitä voivat alaosastot tilata tapahtumiinsa kuten aiemmin tarvikemyynnin kautta Lasermasta max 100 kpl/ao. SCY maksaa postikulut. Käsiteltiin Marjo Hautaviidan eroanomus SCY hallituksesta ja lehtitoimikunnasta 1.1.2019 alkaen. Elina Lämsä virkaiältään pidempään varajäsenenä toimineena toimii ensisijaisesti Marjon tilalla hallituksessa. Hallitus hyväksyi eroanomuksen. Todettiin, että eroanomus on käsitelty ja hyväksytty myös uuden hallituksen 2019 järjestäytymiskokouksessa 27.11.2018. Muotovalionarvosäännön tilantesta todettiin, että muutos astuu voimaan 1.1.2019 (ei koevaatimuksia) sekä todettiin Kennelliitolta saatu vastine valioarvon anomisesta taannehtivasti: ”Valionarvoja voi toki hakea taannehtivasti. Rajana on pidetty sitä, että oletus on että koira olisi hengissä.”. SCY foorumi todettiin lakkautetuksi ja kaikki foorumiin viittaavat linkit poistetuiksi yhdistyksen kotisivulta. Lisäksi päätettiin, ettei foorumidataa arkistoida yhdistykselle. Jäsenistölle taattiin ennalta useita kuukausia aikaa kopioida talteen itselle tärkeät tiedot. Todettiin SCY Hallitus 2019 järjestäytymiskokouksessa tehdyt yhdyshenkilövalinnat:

Hallituksen yhdyshenkilöt toimikunnissa:
 • Toko-toimikunta: Kirsi Auranen
 • Agility-toimikunta: Ilona Karjalainen
 • Jalostustoimikunta: Suvi Hirvonen
 • Tulostoimikunta: Päivi Iivonen
 • Ulkomuototuomaritoimikunta: Päivi Iivonen
 • PK-toimikunta: Katja Kuosmanen
 • Näyttelytoimikunta: Tiina Heikkinen
 • Paimennustoimikunta: Tiina Heikkinen
 • Luonnetoimikunta: Tiina Heikkinen
 • Rallytokotoimikunta: Tiina Heikkinen
 • Ständitoimikunta: Kirsi Auranen
 • Lehti- ja julkaisutoimikunta: Elina Lämsä
 • www-työryhmä: Satu Havukainen
 • Alaosastot: Katja Kuosmanen
 • Ulkomaanasiat: Satu Havukainen
 • Sponsori yhdyshenkilö 2019: Satu Havukainen
Muut yhdyshenkilöt: 
 • VUL yhdyshenkilö Katja Kuosmanen
 • SPKL yhdyshenkilö Heidi Kemppainen
 • SPKL/peko yhdyshenkilö Tiina Ylitalo
 • SAGI yhdyshenkilö Sari Larmu Os Lehtimäki
 • Kennelliiton Paimennuskollegioedustaja, varajäsen Anna-Leena Laakso
 • ICS Hallituksen jäsen Marjo Hautaviita
Tampereen Laserma, hallituksen yhdyshenkilö(t):
 • jäsenasiat Satu Havukainen
 • arkisto Kirsi Auranen
 • tarvikemyynti Kirsi Auranen
SCY:n tiedottajat
 • Suvi Hirvonen ja Noora Hirvonen

Jäsenasioissa todettiin kolme (3) uutta jäsentä hyväksytyksi yhdistyksen jäseniksi. Yksi jäsen todettiin jättäneeksi eroilmopituksen. Hyväksyttiin eroilmoitus ja tieto on saatettu Lasermalle.

Jalostustoimikunnan asioissa päätettiin siirtää yleiskokouksen tekemän päätöksen toimeenpano uudesta terveystietokannasta valitulle 2019 vuoden hallitukselle.

Lehtitoimikunnan asioissa todettiin uutta taittajaa haettavaksi lehdessä CS 4/ 2018 ja Rotulehdet FB-ryhmässä. Todettiin Colliekalenteri 2019 –tilauksia saapuneeksi määräajassa 74 kappaletta. Näiden lisäksi on tilattu Messarin ständille myyntiin ja lahjaksi yhteistyökumppaneille 40 kappaletta. Ennakkotilausten nouto Messarista. Postikulut 5 €. Todettiin Lehtitoimikunnan kokoonpano vuodelle 2019: päätoimittaja Amanda Mäkynen, Sarianna Saarenheimo, Laura Koskenranta. Uusia toimikuntalaisia haetaan.

Alaosastojen asioissa päätettiin laittaa tilinpäätöstiedotukset liikkeelle.

PK-toimikunnan asioissa todettiin viisi (5) valtakirjaa toimitetuksi SPKL syysvuosikokousta varten. Heidi Kemppainen osallistuu kokoukseen SCY:n edustajana. Todettiin Jyväskylän pk-rinki tapahtumaselvitys. Hyväksyttiin toimikunnan kokoonpano vuodelle 2019: Anni Malkamäki pj, Katja Kuosmanen, Heidi Kemppainen, Tiina Ylitalo, Tiina Kuhmonen, Marjo Järventausta, Anni Saarela, varajäsen, Sarianna Saarenheimo, varajäsen.

Tokotoimikunnan asioissa todettiin Toko-leiri pidettäväksi 5.-7.7.2019 Inkoossa. Kouluttajana Minna Uurainen. Tokotoimikunta anoo tokoleiriä varten 400€ toiminta-avustusta. Hyväksyttiin 400 eur toiminta-avustuksen myöntäminen. Todettiin Tokopäivä pidettäväksi 24.2.19 Littoisissa klo 12-16, Mira Järvinen. Anotaan toiminta-avustusta 150€. Hyväksyttiin toiminta-avustus 150 eur.

Agilitytoimikunnan asioissa hyväksyttiin Agilitytoimikunnan kokoonpano vuodelle 2019: Puheenjohtaja Sari Larmu, varapuheenjohtaja Henna McIntosh, sihteeri Sari Nyberg ja jäsenet Elina Haapanen, Ilona Karjalainen, Sanna Piiroinen ja Juha Väisänen. Ilona Karjalainen toimii myös yhdyshenkilönä hallituksen suuntaan. Todettiin Agilitytoimikunnan pöytäkirja kokouksesta 24.11.2018 saapuneesksi. Hyväksyttiin Agilitytoimikunnan toimiohje. Todettiin Agilityliiton syyskokouskutsu, yhdistystä edusti Sari Nyberg.

Rallytokotoimikunnan asioissa todettiin vahvistetuksi SPKL:lle vuoden 2019 rallytokomestaruuskisa pidettäväksi 11.5.2019.

Näyttelytoimikunnan asioissa todettiin Tiina Heikkisen laatineen collieiden erikoisnäyttelyohjeistuksen. Ohje linkataan Intraan. Todettiin vuoden 2020 erikoisnäyttely puolletuksi 23.10.18 Kennelpiirissä.

Tulostoimikunnan asioissa hyväksyttiin toimikunnan koostamat uudet sääntöehdotukset vuoden 2019 colliekilpailuihin, jotka julkaistaan jäsenlehdessä CS 4/ 2018. Hyväksyttiin Tulostoimikunnan kokoonpano vuodelle 2019: Kirsi Leppälammi, Minna Granholm, Päivi Iivonen, Hanna Grönqvist, Anni Helminen, Satu Moisio ja Eeva Pönni. Toimikunnan puheenjohtaja ja sihteeri valitaan järjestäytymiskokouksessa alkuvuonna.

Ständitoimikunnan asioissa todettiin Rotutoripaikka Messarissa, Helsinki 15. – 16.12.2018, varatuksi. Talkoolaisiksi ilmoittautuneet: Leena Luhtanen + koira ja Inari Wallenius + koira, Outi Lehtisalo, Piia Enlund,Tiina Heikkinen + koira, Kia Tillman + koira, Marjo Helisma + koira, Kirsi Auranen. Kiitos talkoolaisille.

Tämä oli 2018 vuoden hallituksen viimeinen kokous. Seuraavien kokousten päivämääristä päättää uusi syysvuosikokouksen valitsema vuoden 2019 hallitus.

Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 22:40