Hallituksen kokouskuulumisia 1/21

4.2.2021

Hallitus kokoontui vuoden ensimmäiseen kokoukseen GoToMeeting-palvelussa 27.1.2021.

Kevätvuosikokouspaikaksi saatu Tuomarinkartanon Vinttikoirakerhon tila Helsingissä, etäpisteet Oulussa ja Seinäjoella, kokouskutsu tulossa lehteen 1/2021. Hallitus selvittää vielä etäkokousmahdollisuutta kevätvuosikokouksen yhteydessä pandemiatilanteen vuoksi.

Hallitus hyväksyi uusia jäseniä 26 kpl ja kasvattajien liittämiä uusia jäseniä 50 kpl, sekä yhden ainaisjäsenen. Eronneita jäseniä 5 kpl.

Jäsenmaksujen maksuohjeet on lähetetty jäsenille joko kirjeitse tai sähköpostilla. Jäsenmaksujen eräpäivä on 31.1.2021. Yhdistyksen taloudellisen tilanteen todettiin olevan vuoden alussa hyvä.

Keskusteltiin kokouksessa yhdistyksen ansiomerkkiohjeistuksen uudistamisesta, nykyinen ohjeistus on epämääräinen ansiomerkkien myöntämisperusteiden osalta.

Vuoden 2020 rally-tokon rotumestaruuksien osalta todettiin, että koronan vuoksi kisat peruttiin alkuperäiseltä päivältä 14.11. ja siirrettiin 6.2.2021. Palveluskoiraliitto on kuitenkin perunut kaikki kokeet 28.2. asti, joten mestaruuskisoja joudutaan siirtämään edelleen. Uutta päivää ei ole vielä tiedossa, päivämäärä ilmoitetaan pikimmiten asian selvitessä.

Rodun terveystietokantaprojekti etenee hallituksen ja jalostustoimikunnan yhteistyössä ja tavoitteena on julkaista tietokanta kevään aikana.

Lisäksi hallitus totesi, että nykyisiä ansiomerkkien myöntämisperusteita sekä kennelnimen puoltoperusteita tulee tarkentaa. Uusia kriteereitä on alettu työstää eteenpäin. Uudistuksista tiedotetaan jäsenistöä laajasti, kun tarkennukset on saatu tehtyä.

Seuraavat hallituksen kokoukset:

2/21 20.2. live/Tampereen seutu

3/21 17.3. klo 18.30, GoToMeeting

Yhdistyksen kevätvuosikokous 24.4.2021.

Teksti: Helena Inkinen