Hallituksen kokouskuulumisia 4/2021

3.5.2021

Hallitus kokoontui nettikokoukseen GoToMeeting-palvelussa 15.4.2021.

Yhdistyksen taloudellinen tilanne on edelleen erittäin hyvä. Hallitus hyväksyi 20 uutta jäsentä sekä yhden uuden perhejäsenen. Lisäksi aiemmin eronneiksi katsotuista jäsenistä hyväksyttiin uudestaan jäseniksi 2 kpl. Kasvattajan liittämiä jäseniä hyväksyttiin 1 ja eronneita jäseniä vahvistettiin 1 kpl. 

Todettiin, että webinaarien osalta kevät ollut onnistunut ja webinaarit ovat tavoittaneet hyvin ihmisiä. Kesälle on valmistelussa ainakin vielä kaksi webinaaria lisää. 

Vuoden 2021 erikoisnäyttelyiden ja kokeiden osalta käytiin läpi koronatilanteen vaikutukset. Vuoden 2021 sivuerikoisnäyttely 12.6. on jouduttu koronan vuoksi peruuttamaan. PK-mestaruudet kisataan 27.6. Teiskossa ja tokomestaruudet 3.7. Jalasjärvellä. Rally-tokomestaruuksien osalta selvitellään Pohjois-Suomen alaosaston mahdollisuutta järjestää kisat loppuvuodesta. 

Lisäksi hallitus käsitteli kolme kennelnimianomusta, joista yksi hyväksyttiin. 

Hallituksen seuraavat kokoukset ovat 5/21 19.5.2021 (GoToMeeting) ja 15.6.2021 (GoToMeeting).

Yhdistyksen virallinen kevätvuosikokous 24.4.2021 (Helsinki, Oulu, Seinäjoki), jonne kuitenkin suositellaan etäosallistumista.