Hallituksen kokouskuulumisia 7/2021

13.9.2021

Hallitus kokoontui nettikokoukseen GoToMeeting-palvelussa 16.8.2021.

Yhdistyksen taloudellinen tilanne on hyvä. Hallitus hyväksyi 23 uutta jäsentä sekä yhden uuden perhejäsenen. Kasvattajan liittämiä jäseniä hyväksyttiin 43 kappaletta. 

Hallitus käsitteli syksyn tulevat webinaarit ja puhujat. Tulossa olevat webinaarit ilmoitetaan yhdistyksen verkkosivuilla ja Facebook-sivulla. Vahvistettuja webinaareja ovat 22.9. klo 19 Charlotte Höier/Rotumääritelmän tulkinta, 2.10. klo 14-16 Katriina Tiira yhteistyössä Tmi Loviisanpihan/Kati Vierimaa kanssa aiheenaan Koirien luonneominaisuudet, niiden periytyvyys ja testaaminen sekä 16.10. klo 11-14 Vilma Reunanen pitää Luustoaiheisen webinaarin. 

Hallitus hyväksyi kaksi saapunutta kennelnimianomusta. 

Lisäksi SCYlle oli saapunut SuKoKa ry:ltä tieto, että yhdistys on tehnyt esityksen Kennelliiton valtuustolle koskien Koiranomistajan ja -haltijan perussääntöä, kasvattajasitoumusta ja kauppasopimusta. Hallitus äänesti keskustelun jälkeen, tekeekö Collieyhdistys oman esityksen samankaltaisella sisällöllä. 7 äänen enemmistöllä päätettiin tehdä esitys.

Hallituksen seuraavat kokoukset ovat 8/21 20.9.2021 (GoToMeeting) ja 9/21 xx.10.2021 (GoToMeeting).

Yhdistyksen virallinen syysvuosikokous järjestetään 6.11.2021 (Tampere, Oulu, Kuopio). Kokouskutsu julkaistiin CS 3/2021 sekä yhdistyksen verkkosivuilla. Koronatilanteen vuoksi on mahdollista, että valtiohallinto ohjeistaa uusista koronarajoituksista tämän CS 3/21 ilmestymisen jälkeen ennen kokouspäivää. Rajoitusten myötä kokous saatetaan joutua pitämään etänä. Koronaviruksesta johtuvista kokoukseen vaikuttavista muutoksista yhdistys tiedottaa jäseniään sähköpostitse.